Biedri Projekti
Akmeņi Alas Atsegumi Avoti Koki Kultūrvēstu-
riskie akmeņi
Ūdenskritumi Citi
G. Eniņš I. Jurģītis S. Laime
Pieminekļi ›  Alas ›  Alas Vidzemes rietumu daļā ›  Vella Pagrabs

Vella Pagrabs (Mazsalacas Velnala)

Foto - I. Krauze

1927. gads.

Koordinātes: N 57°52'08,2" E 25°00'30,4"

Atrašanās vieta: Valmieras rajons, Mazsalacas pag., Salacas labajā pamatkrastā, Suņu (Neļķu) klinšu augšdaļā;

Apraksts: Ievērojams tūrisma objekts, kulta vieta. Par kultu liecina daudz teiku, bet arheoloģiskie izrakumi nav bijuši pietiekami plaši, lai iegūtu materiālas liecības ar alu saistītajiem notikumiem. Tagadējais Vella pagrabs ir vien neliela senās kulta alas daļa.

Šaura ieeja - kā 1,2 m augsts, 2 m plats un 6 - 7 m garš tunelis, pa kuru iekļūstam plašākā telpā - Vella pagrabā. Pazemes velves augstums ir 3,4 m, platums 9 m, bet visas alas grīdas laukums 68 m².

Pirmos izrakumus 1876. g. te veicis J.K.G.Zīverss, kurš alas priekšā atrada kultūrslāni ar pelniem. 1985.g. J. Urtāns nesekmīgi mēģināja Velna alas ieejas priekšā aizrakties līdz kultūrslānim.

Ala ir unikāls sufozijas veidojums, kas atrodas augstu virs upes. Velna alas priekšā atrodas milzīga sufozijas piltuve - 25 m plata un 37 m gara. Iespējams, senatnē te atradās milzīgi tukšumi, kas ievērojami pārsniedza Gūtmaņa alas izmērus, un tagadējā Velna ala ir tikai neliela kādreizējās milzu alas atlieka. Par alas sākotnējo lielumu varam spriest pēc sagruvušās priekšējās zāles, kuras vietā izveidojusies Salacas krasta mežā redzamā kritene.

Kādreiz ala atradās tuvāk Salacas līmenim. Avots tecēja gar tā malu līdzīgi kā avots Gūtmaņalā. Irdenie Burtnieku svītas smilšakmeņi plašās griestu velves nenoturēja un griesti ik pa laikam nobruka. Rezultātā ala pārvietojās aizvien augstāk, līdz Neļķu klinšu augšmalā sasniedza nedaudz labāk sacementētus slāņus. Tie tad arī jau pāris gadsimtus notur alu patreizējā stāvoklī.

Nobrukumi aizdambēja Skābuma ķērnes avotu, liekot tam atrast citu izeju.

Teika vēsta, ka alu sev par mājokli izracis velns.Foto uzņemts ap 1920. g .

Ap 1935. g .

Foto - J. Urtāns, 1985. gada augusts. Ieeja attīrīta arheoloģisko izrakumu laikā.

© 2005   Dabas Retumu krātuve   Redaktors - Ansis Opmanis    Dizains un kods - Gatis Pāvils