Biedri Projekti
Akmeņi Alas Atsegumi Avoti Koki Kultūrvēstu-
riskie akmeņi
Ūdenskritumi Citi
G. Eniņš I. Jurģītis S. Laime
Pieminekļi ›  Alas ›  Alas Vidzemes rietumu daļā ›  Velnu Ceplis

Velnu Ceplis (Liepas, Lielā Ellīte)

Foto - G. Pāvils, 2002. gada 18. maijs

Foto - G. Pāvils, 2002. gada 18. maijs

Koordinātes: N 57°23'03,2" E 25°25'39,1"

Atrašanās vieta: Cēsu rajons, Liepas pag., Liepas ciemā, Liepas kalna Z nogāzē 150 m ZR no Liepas pagasta valdes.;

Apraksts: Neparasts ģeomorfoloģiskais un kultūras piemineklis, kas sastāv no 23 m garas alas, spēcīga avota, smilšakmens iežu arkādes un klints.
Vienīgās smilšakmens arkas Latvijā pēc Sietiņieža arkas sagrūšanas. Šeit viena otrai blakus atrodas trīs arkas, kas kopā veido arkādi. Trīs arkas uzskatāmas par kādreizējās 15 - 20 m garās alas fragmentiem, kas bijusi savienota ar tagadējo Ellītes alu.
Ala un avots ir nozīmīga svētvieta.
Šī vieta bijusi populāra jau kopš seniem laikiem, taču agrākā milzu cieņa pret to jau vismaz simts gadus izvērtusies par vandālismu, kuru līdz šim neizdodas novērst. Vēl 1920jos gados no tejienes ar vezumiem veda ārā smiltis, iznīcinot kādreizējo ainu, kas lika Ellītei līdzināties ērģelēm ar daudzām stabulēm.
Objekts pieminēts jau 1864. gada 13. janvārī, “Mājas Viesī”. Minēts, ka objektu apmeklē cilvēki arī no Igaunijas. Jau vismaz kopš 1500. gada klinšu sienās skrāpēti uzraksti.
Atsegums ir novietots neparasti - vietā, kur to nemaz nevarētu gaidīt - tas atrodas Liepas palikšņa lēzenajā ziemeļu nogāzē. Te Amatas svītas smilšakmeni pārklāj Pļaviņu svītas dolomīti, un zemāk savukārt ir ūdensnecaurlaidīgs mālu slānis. Tas kopā arī ir radījis priekšnoteikumus šī neparastā objekta tapšanai.
Ellīte varētu būt 7 - 6.5 tūkst. gadu veca.Zīm. - A. Opmanis.

© 2005   Dabas Retumu krātuve   Redaktors - Ansis Opmanis    Dizains un kods - Gatis Pāvils